    IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black
    Bottoms
    46
    18.0k
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • AlexA
      Alex
      IHUK Crew
      @JohnM
      Joined:
      @JohnM said in IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black:
      last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • J
        JohnM
        Raw and Unwashed
        Joined:
        last edited by AlexA 1 Reply Last reply Reply Quote 0
        • K
          KA56
          Raw and Unwashed
          @yannis
          last edited by J 1 Reply Last reply Reply Quote 1
          • J
            jischwar
            @KA56
            last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 1
            • Y
              yannis
              Haraki san Expert
              Agreed with all of the above that's why I said for most people.
              • AlexA
                Alex
                IHUK Crew
                @JohnM ah, I'm with you. Sorry
                • catdad1C
                  catdad1
                  20250326_173315.jpg
                  20250326_173418.jpg
                  last edited by catdad1 1 Reply Last reply Reply Quote 3
                  • R
                    rydor
                    Haraki san Student
                    I didn't measure ahead, but after the waist on the 32 measured all the way down to just above a 30" waist. After a day of wearing it, it's all the way back to a 33" waist, and all the measurements are exactly the same as my 1955S non-OD from a few years ago. Or at least within margin. Now, of course, denim stretches with use, and depending on fit, lots of different sizes work. I have other pairs of high-rise Oni denim that fit comfortably at 34" cause of how much that stuff stretches. So people sizing up a size, I think you'll be happy too, both options will work imo.