    IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black
    Bottoms
    46
    18.0k
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • MattM
      Matt
      見習いボス
      Joined:
      last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 0
      • catdad1C
        catdad1
        Raw and Unwashed
        Joined:
        I've taken 888 indigo and OD in the same size previously without issue. Managed to grab my traditional size 36 in this pair after a restock notification yesterday (have the indigo 1955 in 36 and they fit spot on). Little nervous how the new pair will fit after reading this thread. Will report back when they arrive tomorrow.
        last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 2
        • trivsdotcomT
          trivsdotcom
          Haraki san Student
          I've been wearing my size 34 Indigo 1955 non-stop after grabbing them in the Feb 2024 restock. After a little bit of hesitancy I decided to go with size 35 in the OD, and I couldn't be happier. Sizing up is indeed the way.
          last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 1
          • R
            rydor
            Haraki san Student
            • J
              JohnM
              Raw and Unwashed
              last edited by AlexA 1 Reply Last reply Reply Quote 0
              • Y
                yannis
                Haraki san Expert
                last edited by K 1 Reply Last reply Reply Quote 1
                • AlexA
                  Alex
                  IHUK Crew
                  @JohnM
                  @JohnM said in IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black:
                  • J
                    • K
                      KA56
                      @yannis
                      last edited by J 1 Reply Last reply Reply Quote 1
                        jischwar
                        @KA56
                        • Y
                          Haraki san Expert
                          Agreed with all of the above that's why I said for most people.
                          • AlexA
                            Alex
                            IHUK Crew
                            @JohnM ah, I'm with you. Sorry
                            • catdad1C
                              catdad1
                              20250326_173315.jpg
                              20250326_173418.jpg
                              last edited by catdad1 1 Reply Last reply Reply Quote 3
                              • R
                                rydor
                                I didn't measure ahead, but after the waist on the 32 measured all the way down to just above a 30" waist. After a day of wearing it, it's all the way back to a 33" waist, and all the measurements are exactly the same as my 1955S non-OD from a few years ago. Or at least within margin. Now, of course, denim stretches with use, and depending on fit, lots of different sizes work. I have other pairs of high-rise Oni denim that fit comfortably at 34" cause of how much that stuff stretches. So people sizing up a size, I think you'll be happy too, both options will work imo.