    IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black
    Bottoms
    46
    18.0k
    Loading More Posts
    • Oldest to Newest
    • Newest to Oldest
    • Most Votes
    Reply
    • Reply as topic
    Log in to reply
    This topic has been deleted. Only users with topic management privileges can see it.
    • J
      jischwar
      Raw and Unwashed
      Joined:
      @JohnM echoing what's been said by many here. 33 in the indigo and 34 in the OD. While the waist would stretch, the other dimensions were unlikely to get where I needed them. I'll have to just wear the OD pair with a belt, no big deal
      last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 2
      • K
        KA56
        Raw and Unwashed
        @JohnM
        Joined:
        • J
          JohnM
          ^. thanks KA56 -- keep us posted.
          last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 0
          • MattM
            Matt
            見習いボス
            • catdad1C
              catdad1
              I've taken 888 indigo and OD in the same size previously without issue. Managed to grab my traditional size 36 in this pair after a restock notification yesterday (have the indigo 1955 in 36 and they fit spot on). Little nervous how the new pair will fit after reading this thread. Will report back when they arrive tomorrow.
              • trivsdotcomT
                trivsdotcom
                Haraki san Student
                I've been wearing my size 34 Indigo 1955 non-stop after grabbing them in the Feb 2024 restock. After a little bit of hesitancy I decided to go with size 35 in the OD, and I couldn't be happier. Sizing up is indeed the way.
                last edited by 1 Reply Last reply Reply Quote 1
                • R
                  rydor
                  Haraki san Student
                    last edited by AlexA 1 Reply Last reply Reply Quote 0
                    • Y
                      yannis
                      Haraki san Expert
                      last edited by K 1 Reply Last reply Reply Quote 1
                      • AlexA
                        Alex
                        IHUK Crew
                        @JohnM said in IH-1955S-OD - 21oz Selvedge Denim "1955" Vintage Tapered Cut Jeans - OD Black:
                          • K
                            KA56
                            @yannis
                            last edited by J 1 Reply Last reply Reply Quote 1
                              jischwar
                              • Y
                                Haraki san Expert
                                Agreed with all of the above that's why I said for most people.
                                • AlexA
                                  Alex
                                  IHUK Crew
                                  @JohnM ah, I'm with you. Sorry
                                  • catdad1C
                                    catdad1
                                    20250326_173315.jpg
                                    20250326_173418.jpg
                                    last edited by catdad1 1 Reply Last reply Reply Quote 3
                                    • R
                                      rydor
                                      I didn't measure ahead, but after the waist on the 32 measured all the way down to just above a 30" waist. After a day of wearing it, it's all the way back to a 33" waist, and all the measurements are exactly the same as my 1955S non-OD from a few years ago. Or at least within margin. Now, of course, denim stretches with use, and depending on fit, lots of different sizes work. I have other pairs of high-rise Oni denim that fit comfortably at 34" cause of how much that stuff stretches. So people sizing up a size, I think you'll be happy too, both options will work imo.